Gazze’de ateşkes teklifi masada: Rehine takası hiç olmadığı kadar yakın!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden bir kaynak, Hamas’ın Gazze’de ateşkesi öngören tekliflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamaya göre Netanyahu, perşembe akşamı ateşkes anlaşmasına ilişkin Hamas önerilerini değerlendirmek üzere güvenlik kabinesini toplayacak.

Kaynak ayrıca, kabine toplanmadan önce Netanyahu’nun ateşkes görüşmelerinde yer alan müzakere ekibiyle istişarelerde bulunacağını söyledi.

REHİNE TAKASI YAKIN

İsrail gizli servisi Mossad, Hamas’ın Gazze’de ateşkesi öngören tekliflerini İsrail’e ilettiğini açıklamıştı. Hamas’ın yanıtının inceleneceği ve arabuluculara yanıt verileceği belirtilmişti.

İsrail basını, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın rehine ailelerine,rehine takası anlaşmasının hiç olmadığı kadar yakın olduğunu söylediğini yazdı.

HANİYE’NİN ATEŞKES TEMASLARI

Hamas, grubun lideri İsmail Haniye’nin Katarlı ve Mısırlı müzakerecilerle Gazze’de savaşı sonlandıracak anlaşmaya varılması konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı.

Haniye’nin son gelişmelerle ilgili Türk yetkililer ile de görüştüğü belirtildi.

Mısır, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de aralarında bulunduğu arabulucu ülkeler, 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalara son verilmesi için taraflar arasında görüşmeler gerçekleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir