Mutlaka okumanız gereken tiyatro eserleri

1. FAUST

Alman edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Goethe’nin ölümsüz eseri Faust, bir içsel yolculuğu anlatır. Kaynağını halk hikayeleri ve efsanelerden alan Faust’u okurken, kendinizi uzaklara bakarken bulacaksınız.

2. HAMLET

En çok bilinen tiyatro yazarlarından Shakespeare’nin klasikleşmiş eseri Hamlet, yalnızca tiyatro eserleri içinde değil, dünya edebiyatının başyapıtlarından biridir. Mutlaka okumalısınız.

3. ANTİGONE

Antigone, yaşanan haksızlıklara isyan etmenin trajedisidir. Sophokles’in en önemli oyunlarından biri olan Antigone’nin işlediği konu, günümüzde de halen geçerliliğini korumaktadır.

4. OTHELLO

Shakespeare’in tragedyalarından Othello, 1600’lü yılların başında yazılmıştır ve birçok temayı aynı anda işleyerek okuyucularına tarifi imkansız bir edebiyat şöleni yaşatır.

5. MÜFETTİŞ

Rus edebiyatının dev ismi Gogol’un Müfettiş’i, Çarlık Rusyası’ndaki yozlaşmış bürokrasiyi eleştirmek için yazılmış bir komedi eseridir. Mutlaka her kütüphanede bulunması gereken bu eser, politik olarak gelişmek isteyenler için mutlaka okunması gereken kitapların içinde yer alır.

6. VİŞNE BAHÇESİ

Vişne Bahçesi, Rus yazar Anton Çehov’un oyunlarından biridir ve bir aile trajedisini anlatır. Yazarın en ünlü kitaplarından biri olan Vişne Bahçesi’ni, mutlaka okumanızı öneririz.

7. CALİGULA

Albert Camus’un eseri Caligula, Roma İmparatoru Caligula’nın kişisel hırsları uğruna Roma’yı yıkım ve felakete sürüklemesini işler. Tarihe ilgi duyan okurşlara, bu eseri mutlaka öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir